• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Universitetet i Stavanger
  • Faculty of Science and Technology
  • Department of Industrial Economics, Risk Management and Planning (TN-ISØP)
  • Studentoppgaver (TN-ISØP)
  • View Item
  •   Home
  • Universitetet i Stavanger
  • Faculty of Science and Technology
  • Department of Industrial Economics, Risk Management and Planning (TN-ISØP)
  • Studentoppgaver (TN-ISØP)
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Regionale strømprissammenhenger i Norge før og etter Russlands invasjon av Ukraina

Åstveit, Håkon Heggernes
Master thesis
Thumbnail
URI
https://hdl.handle.net/11250/3149442
Date
2024
Metadata
Show full item record
Collections
  • Studentoppgaver (TN-ISØP) [1659]
Description
Full text not available
Abstract
Europa var allerede i en vanskelig situasjon med energimangel da Russland startet sin militære invasjon av Ukraina 24. februar 2022. Usikkerheten rundt tilgangen på energi økte ytterligere etter invasjonen, og flere land i Europa opplevde veldig høye priser for elektrisk kraft. I Norge var det også høye priser. Det var klare prisforskjeller mellom de ulike regionene, hvor prisene sør i landet var betydelig høyere enn prisene i nord. Denne oppgaven studerer prisforskjellene i Norge, og vurderer om de regionale strømprissammenhengene endret seg etter invasjonen av Ukraina.

Oppgaven er en kvantitativ studie som bruker historiske strømprisdata for de fem regionene i Norge. Dataene er hentet fra Nord Pool, og består av dags- og ukespriser fra tiårsperioden 2014 - 2024. Studien bruker statistiske analysemetoder som stasjonaritetstest, VAR-analyse, korrelasjonstest og kausalitetstest for å svare på problemstillingen. Analysene var gjennomført i den statistiske programvaren R.

Resultatene fra studien viste at det har vært en liten endring i de regionale prissammenhengene. Før invasjonen viste resultatene at de sørlige budområdene NO1, NO2 og NO5 var ganske likt priset og sterkt koblet sammen. De tre budområdene hadde høye priser i månedene før invasjonen, og skilte seg ut fra budområdene NO3 og NO4 i nord som hadde lavere priser. I perioden etter invasjonen var prissammenhengen mellom NO3 og NO4 noe svekket, ettersom prisendringene i NO3 hadde økt mer og beveget seg nærmere nivåene til budområdene i sør. NO1 og NO5 viste ganske sterke prissammenhenger også etter invasjonen. For NO2 bevegde prisene seg enda høyere enn for NO1 og NO5, og den sterke prissammenhengen med NO1 og NO5 var noe svekket. De høye prisene i NO2 kan skyldes den sterke tilkoblingen budområdet har til Europa, og resultatene indikerer at de høye prisene i NO2 har dratt opp prisene i NO1 og NO5. Selv om det var endring i de regionale prissammenhengene etter invasjonen, eksisterte fortsatt prisskillet mellom de tre budområdene i sør mot de to i nord.
 
 
 
Publisher
UIS

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit