• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Universitetet i Stavanger
  • UiS Business school
  • Studentoppgaver (Business)
  • View Item
  •   Home
  • Universitetet i Stavanger
  • UiS Business school
  • Studentoppgaver (Business)
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

CSR-rapportering i olje- og gassindustrien - et tverrnasjonalt studie av 24 selskaper over tid

Thunshelle, Lene; Hansen, Fredrik Evensen
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Masteroppgave.pdf (1.924Mb)
URI
https://hdl.handle.net/11250/2734737
Date
2020-07-24
Metadata
Show full item record
Collections
  • Studentoppgaver (Business) [1284]
Abstract
De siste årene har vi vært vitne til et økende fokus på miljø- og klimautfordringer, blant annet i olje- og gassindustrien som i dag er en av verdens største industrier. Olje- og gassvirksomhet har ført til store endringer i økonomi og levekår, som igjen har medført en økende grad av fokus på forurensing og CO2-utslipp. Media, aktivister, myndigheter og politikere legger stadig mer press på selskaper om å ta mer ansvar for sine handlinger, og selskap holdes ofte ansvarlige for de sosiale konsekvensene av deres aktiviteter. I dagens samfunn har selskapenes samfunnsansvar (Corporate Social Responsibility) fått ny aktualitet.

Selskapers rapportering av CSR omhandler rapportering av selskapspraksis som tar for seg deres interaksjoner med samfunnet og miljøet, så vel som deres filantropiske og etiske forretningsskikker, og anses å være en viktig komponent av selskapers rapportering. I likhet med CSR, har også rapportering av CSR opplevd en utvikling. I teorikapittelet presenteres teorier som anvendes til å begrunne forskjeller i selskapers CSR-rapportering. Basert på teorigjennomgang danner vi oss to hypoteser, som vi tester gjennom statistisk analyse. Ved bruk av deduktiv tilnærming foretas en tverrnasjonal analyse av selskapers nivå av CSR rapportering i deres årsrapporter. Utvalget er 24 selskaper fra seks forskjellige land over tre valgte år.

Gjennom analysen finner vi, i likhet med tidligere forskning, at det eksisterer forskjeller i selskapers nivå av CSR-rapportering i årsrapporter. Vi ser at det eksisterer forskjeller mellom store, mellomstore og små selskap. Vi finner at styringssettet i et samfunn påvirker selskapers nivå CSR-rapportering i årsrapporter, men i motsetning til tidligere forskning viser ikke våre funn at styringssett er en forklarende faktor på ulike nivåer av CSR-rapportering i årsrapporter. Funnene viser til at nasjonalt nivå av økonomisk utvikling er en forklarende faktor for selskapers nivå av CSR-rapportering, ved at det er høyere nivå av CSR-rapportering i land med lavere BNP. Videre viser funnene at det kan være forskjeller mellom store og mellomstore selskapers nivå av CSR-rapportering i 2018. Fra funnene ser vi at de store selskapene rapporterer mer enn de mindre selskapene. Dette støtter til dels tidligere forskning, som argumenterer for at å vite selskapets størrelse gir nyttig informasjon for å forutsi en virksomhets CSR-rapportering.
Description
Master's thesis in Auditing and accounting
Publisher
University of Stavanger, Norway

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit