• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Universitetet i Stavanger
  • Faculty of Social Sciences
  • Department of Media and Social Sciences (SV-IMS)
  • Studentoppgaver (SV-IMS)
  • View Item
  •   Home
  • Universitetet i Stavanger
  • Faculty of Social Sciences
  • Department of Media and Social Sciences (SV-IMS)
  • Studentoppgaver (SV-IMS)
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Folken : hva skal til for å skape en bærekraftig økonomi i privateide kulturinstitusjoner?

Jacobsen, Børre
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Jacobsen_Borre.pdf (404.5Kb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/221059
Date
2014-06-16
Metadata
Show full item record
Collections
  • Studentoppgaver (SV-IMS) [1254]
Abstract
Denne masteroppgaven søker å finne svar på hva som skal til for å skape en bærekraftig økonomi i privateide kulturinstitusjoner. Det er brukt kvalitativ metode og intervju for å skaffe data som grunnlag for å besvare forskningsspørsmålene. Disse forskningsspørsmålene dreier seg om ledelse av frivillige, eierstruktur og evnen til å beholde kompetanse. Studentkulturhuset stiftelsen Folken er valgt som case og det er gjennomført dybdeintervju med åtte informanter som alle har, eller har hatt en sentral rolle i denne institusjonen i løpet av de ti siste årene. Det metodiske verktøyet har vært abduktiv metode og det teoretiske grunnlaget er nyere organisasjonsteori om transformasjonsledelse og kompetansestyring. Forståelseshorisonten og bakteppet for dette forskningsprosjektet, er Pierre Bourdieu sin teori om kulturell kapital.

Et av funnene i denne besvarelsen er at det kreves sterk og erfaren ledelse for å styre en organisasjon som i stor grad bygger sin virksomhet på frivillig arbeidskraft. En informant påpeker at dette er det såkalte «Folkenparadokset». Det er et dilemma for en organisasjon som ideelt sett skal fungere som læringsarena for unge mennesker, at det kreves erfaren ledelse av både styre og administrasjon for å sikre den økonomiske bærekraften. Det kommer også frem i dataene at Folken opererer og må navigere i et landskap mellom det offentlige og private. En viktig del av driftsgrunnlaget er basert på tilskudd og organisasjonen har dermed både sprikende og motsetningsfylte forventninger fra omverden, knyttet til sin drift. De forskjellige interessegruppene med blant annet studentene som eiere, Stavanger kommune, Rogaland Fylkeskommune, Norsk kulturråd, Universitetet i Stavanger, Samskipnaden i Stavanger og ikke minst publikum og brukere av huset, har alle meninger om hva som skal være Folkens satsningsområder. Det er en stor utfordring for Folken å styre sin virksomhet når det er krav om både å drive med studentkultur, musikkformidling og ha en økonomisk forsvarlig kommersiell drift.
Description
Master's thesis in Change management
Publisher
University of Stavanger, Norway
Series
Masteroppgave/UIS-SV-IMKS/2014;

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit