• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Universitetet i Stavanger
  • Faculty of Social Sciences
  • Department of Social Studies (SV-IS)
  • Studentoppgaver (SV-IS)
  • View Item
  •   Home
  • Universitetet i Stavanger
  • Faculty of Social Sciences
  • Department of Social Studies (SV-IS)
  • Studentoppgaver (SV-IS)
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

«En [gjenforening] kan imidlertid ikke utelukkes …» En kvalitativ studie av hva fylkesnemnda vektlegger som aktuelt og viktig i utmåling av samvær i saker om omsorgsovertakelser i 2021 og 2022 etter Strand Lobben-dommen

Rusdal, Lise
Master thesis
Thumbnail
View/Open
no.uis:inspera:113222672:67450593.pdf (750.0Kb)
URI
https://hdl.handle.net/11250/3002328
Date
2022
Metadata
Show full item record
Collections
  • Studentoppgaver (SV-IS) [610]
Abstract
Denne studien tar for seg fylkesnemndas utmålinger av samvær i saker som gjaldt omsorgsovertakelser i henhold til Lov om barneverntjenester § 4-12. Formålet med studien var å få mer innsikt i hvordan fylkesnemnda etter Strand Lobben-dommen fra 2019 vurderte og vektla ulike hensyn når de skulle utmåle samvær med tanke på målet om gjenforening. Spørsmål i dette ble også om målet om gjenforening ble ivaretatt og om plasseringene ble vurdert til å være langvarige.

Studien er dermed en kvalitativ dokument-studie hvor jeg har hatt en hermeneutisk tilnærming. Datamaterialet er analysert ved hjelp av tematisk analyse som inspirert av Johannessen, Rafoss og Rasmussen (2018).

Studien indikerer at det har skjedd endringer i synet på varighet av plasseringer etter § 4-12. Omsorgsovertakelser ble grunnleggende sett på som midlertidige, selv om flere faktorer i saken tilsa at plasseringen vil være over lang tid og det ble gjort klart at det var vanskelig å kunne fastslå tidsperspektivet for plasseringen. Dette, sammen med spørsmålet om tilknytning til både biologiske foreldre og fosterhjem, fremstod som to til dels motstridende hensyn. Dette kan potensielt gi ikke bare barnet, men også foreldre og fosterhjem en hverdag konstant preget av midlertidighet.

Anerkjennelse, aksept og samarbeid var noe som ble vurdert å være av stor betydning for prognosene for tilknytning og suksessraten i plassering, men analyse av datamaterialet viste at dette likevel ikke ble gitt mye plass i vedtakene, med få unntak.
 
 
 
Publisher
uis

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit